Engin Apaydın (d. 30 Kasım 1983, Bursa) Türk ralli pilotu.

Biyografi

Bursa’da doğan Engin Apaydın, ilk ve orta öğretiminin ardından. Üniversite yaşantısında ekonomi eğitimi aldığı süreç boyunca çeşitli uluslararası firmaların satış, pazarlama departmanlarında çalıştı ve mezun olduktan sonra e-ticaret, dijital medya konularında iş hayatına atıldı. Spor dışı hobileri fitness, fotoğraf, amerikan otomobilleri, koleksiyon ve snowboard.

Türkiye Ralli Şampiyonası

İlk Yılları (2000-2005)

22. Pirelli Rallisi – 2001.

Motorsporlarına ilk adımı Atıl Atılgan’ın tavsiyesiyle 16 yaşında gözcü olarak attı. Yarışma kariyerine 2001 yılında Okan Koç’un sahip olduğu VW Golf GTi’ın sağ koltuğunda başladığında 17 yaşındaydı. İlk yarışı olan 26. Yeşil Bursa Ralli’sinde mekanik arıza sebebiyle yarış dışı kaldı. Şampiyona’nın sonraki yarışı olan 22. Pirelli Rallisi’nde 61 otomobil arasından 27. olarak bitirerek sınıfında 3. oldu. 2002’de şampiyon pilot Serkan Yazıcı’nın eski otomobili Opel Manta GT/E’yi satın aldı. Bu otomobil ile çeşitli mekanik arızalar sebebiyle start alamadı. 2003 yılında Renault 11 Flash kullanmaya başladı. 19 yaşında katıldığı Ankara Tırmanma Yarışında kendinden güçlü otomobillere sahip Ankaralı pilotları geride bırakarak ‘En Genç Yarışmacı’ ödülüne sahip oldu ve 22 katılım arasından genel klasmanda sekizincilik sınıfında üçüncülük dereceleriyle dikkatleri çekti. 2005 senesinde eğitimi için kariyerine ara verdi. Öğrencilik yıllarında 2006 senesinde düzenlenen Redbull ‘King of The Track’ 24 saat dayanıklılık turnuvasında yarışarak DPÜ adına Redbull Ege Bölgesi 1.’si ve Uluslararası kategori 4.’sü oldu.

Sportif Kariyeri (2010-2014)

2010 senesinde birincisi düzenlenen Eskişehir Rallisi ile spora geri döndü ve aynı yıl Yeşil Bursa Rallisi’ne katılarak çeşitli genel klasman dereceleri kazandı. Bu süreç zarfında Ford Escort Mexico, Renault 12 Gordini gibi dünya çapında çeşitli başarılara sahip klasik ralli otomobilleri ile yarışma fırsatı buldu.

Bursa Otokros 7. Ayak Yarışı – 2012.

2012 senesinde Tofaş Fabrika Takımı’nın Fiat Palio’larından birini kullanmaya başladı ve ilk yarışı olan Eskişehir Otokros yarışında mahalli kategori 2’de 1. oldu ve genel klasmanda üst sıralarda yer aldı. Sezonun geri kalan yarışlarında çeşitli mekanik arızalar yüzünden podyum başarısı gösteremedi ve 37. Yeşil Bursa Rallisi’nde kaza sebebiyle yarış dışı kaldı.

Balkan Şampiyonası Eskişehir Rallisi Finish – 2013.

2013 sezonunda katıldığı ilk yarış olan Gürsu Tırmanma Yarışında Kategori 1’de en iyi dereceyi elde etti. Sezonun 4. rallisi olan ve Balkan Şampiyonasına puan veren Eskişehir Rallisi’nde 14 rakibin bulunduğu kategorisinde potansiyel bir 2.’liği kopilotunun etap içerisinde rahatsızlanması ve son etabın bitimine 5 km. kala yaşadığı motor hararet problemi sebebiyle kaybetti ve 7. sırada finish gördü.[4] 2013 Ralli Şampiyona’sının bir sonraki ulusal rallisi olan 38. Yeşil Bursa Rallisi’nde ise kategori 1 ikinciliğini kazandı.

Türkiye Otokros Şampiyonası’nın 5. 6. 7. 8. 9. 10. ve 11. ayaklarının organize edildiği Orhangazi Otokros Yarışı’nda Kategori 1 birinciliğini elde etti.

2014 sezonunda Türkiye Tırmanma Şampiyonluğu’nu kazandı.

Türkiye Tırmanma Şampiyonası

2014: Türkiye Tırmanma Şampiyonluğu

Engin Apaydın 2014 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nda Özel Eskişehir Göz Merkezi sponsorluğunda şampiyonluk hedefi ile start aldı.

Şampiyona’nın ilk 4 yarışında Fiat Palio 1.6 16V, son üç yarışında Citroen Saxo VTS kullanarak 7 ayağın sonunda Türkiye Şampiyonu oldu.

Bursa Soğukpınar Tırmanma 2014

Şampiyona’nın ilk ayağı olan ve Bursa’da gerçekleştirilen Soğukpınar Tırmanma Yarışı’nda sezon boyu rekabet içinde bulunacağı Atlantis Racing Team ile sıkı bir mücadeleye girdi ve en yakın rakibine 15 saniye farkla kazanan taraf oldu. Yağmur altında gerçekleşen yarışın son ayağında birçok güçlü ekibi geride bırakarak kazandığı genel klasman üçüncülüğü ile oldukça dikkat çekti.

Sezon İstanbul’da devam ederken tarihi Bozhane parkurunun 3. Köprü inşaatı sebebiyle kullanılamaz durumda olması yarışın Bıçkıdere parkuruna taşınmasına sebep oldu.[7]Bu yarışta araç parkında değişikliğe giden Atlantis Racing Team, önceki yıllarda şampiyonluk kazanmış araçlardan birini bünyesine katarak şampiyonada zafer arayışına girdi. Yarış boyunca aracında benzin pompası ve ısınma sorunları yaşayan Engin Apaydın 6 rakibinin arasında 2.’lik derecesini kazandığı yarışta Atlantis Racing Team’in aracına rekabet halinde oldukları kategori 1 reglamanlarına uygun olmadığı gerekçesi ile itiraz verdi. İstanbul Tırmanma Yarışı teknik kontrol heyeti tarafından yapılan tetkik sonucu araç Grup A parçalar taşıdığı tespit edilerek diskalifiye edildi. Amatör bir sporcunun, kurumsal bir yarış takımına yaptığı bu itiraz yarış sonrası süreçte de ses getirdi ve tartışma yarattı.

Aydın Tırmanma 2014. Finish’e 500 metre kala abondone olacağı Aydın Tırmanma Yarışı’nda, Apaydın Türkiye Şampiyonluğu yolunda çok önemli puanları yitirecek.

Aydın Tırmanma Yarışı’nda son 500 metrede şanzıman arızası yüzünden yarışı tamamlayamayan Apaydın, şampiyonluk iddiasında büyük darbe aldı. Sezonun sonraki ayaklarında Ülkü Motorsport’a transfer olan Apaydın, bir sonraki yarış olan Eskişehir Tırmanma Yarışı’nı 3. olarak tamamladı. Yarış sonunda “Pilotaj faktörünün ortadan kalkarak otomobillerin rekabeti haline dönüşmüş olan şampiyona mücadelemizde…” sözleriyle başlayan açıklamasında rakiplerinin kurallara uygun olmayan araçlarla yarıştığı vurgusunu yapıyordu.

Tartışmalı zemini ve güvenlik problemleri ile gündeme gelen Burdur Tırmanma Yarışı’nda Engin Apaydın,Citroen Saxo VTS ile ilk sınavında 1. olarak şampiyonluğunu garantiliyor.

Takvimin Güney’e indiği Burdur Tırmanma Yarışı’na yeni yarış otomobili Citroen Saxo VTS ile katılım gösteren pilot, rakiplerinin araçlarına denk standartlardaki otomobili ile yeniden birincilik kürsüsüne uzandı. Ağır yaralanmalı kazaların gerçekleştiği Burdur Tırmanma Yarışı’nda yağmurun kayganlaştırdığı zeminde gerçekleşen 2. ayakta Apaydın, Porsche 911 GT3, Honda Type-R gibi araçları geride bıraktı.

Şampiyona’nın son yarışı olan Ankara Kazan Tırmanma Yarışı’na lider pozisyonda giden Apaydın kayıt yaptırsada start almadı.Sezon boyu 62 puan toplayan Engin Apaydın 2014 Türkiye Tırmanma Şampiyonu oldu.[13]

2015: Türkiye Tırmanma Şampiyonası İkinciliği

Engin Apaydın 2015 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nda Ülkü Motorsport adına kategori 1’de mücadele etti.

Şampiyona’da Citroen Saxo VTS kullanarak 7 ayağın sonunda sezonu Türkiye Tırmanma ikincisi olarak noktaladı.

2015 Türkiye Tırmanma Şampiyonası takviminin ilk yarışı olan Bursa Powerpan Tırmanma yarışı, sabah saatlerinde başlayan yağmurun etkisiyle özellikle antrenman çıkışlarında pilotlara lastik seçiminde zorluklar yaşattı. Orhangazi Hamzalı köyü’ne ulaşan 5.25 kilometrelik parkurda Engin Apaydın, antrenman çıkışlarında en iyi ikinci zamanı gerçekleştirdi. Üç çıkış üzerinden gerçekleştirilen yarışı Apaydın kategorisinde 1. genel klasmanda 5. olarak tamamladı.

Şampiyona ikinci ayakta İstanbul’a taşındı. Ovacık köyü parkurunda gerçekleştirilen yarışta Apaydın, antrenman çıkışlarının ilk kilometrelerinde şanzıman problemi yaşadı. Aracı tek vites ile zorlukla servis noktasına taşıyan Apaydın, Ülkü Motorsport teknik ekibinin çabalarıyla aracını yarışın ilk çıkışına yetiştirsede arızanın start noktasında tekrarlaması ile yarışa veda etti ve ileride şampiyonluk mücadelesinde ihtiyaç duyacağı muhtemel birincilik puanlarına ulaşamadı. En yakın rakibi Burak Başlık, ilk antrenman çıkışlarında benzin pompası sorunu sebebiyle çıkışı tamamlayamasa da, yakıt pompasının serviste yenilenmesi ile yarışı tamamladı ve kategori 1’de 1. olarak değerli puanlar kazandı.

İzmir Tırmanma 2. yarış çıkışı öncesi servis zaman kontrol noktası. Spil Dağı’nda gerçekleşen yarışı Apaydın, hem ulusal hem mahalli sınıflarda 1. tamamladı.

İzmir Kemalpaşa Tırmanma yarışı ile devam eden şampiyona, Manisa Spil dağında yer alan parkurda yoğun bir katılım ile gerçekleşti. Ülkü Motorsport pilotu Engin Apaydın, Citroen Saxo VTS ile her iki çıkışta da sorunsuz bir yarış çıkartarak hem ulusal hem mahalli sınıflarda en iyi zamanları gerçekleştirdi ve kategorisinin birincilik puanlarını hanesine yazdırdı. Apaydın İzmir Tırmanma Yarışı’nda, ‘Otizm’ hakkında bir farkındalık haraketi olan Global Gen faaliyetine destek vererek organizasyonun logolarını aracında taşıdı ve otizmli bir kişinin takım servisinde yarışı baştan sona izlemesini sağlayarak yarış heyecanına ortak etti.

Şampiyona’nın 3. ayağı olan klasikleşmiş parkuru ile tırmanma şampiyonası’nın göz bebeği İzmit Kartepe Tırmanma Yarışı her kategoride büyük rekabetlere sahne oldu. Uzun düzlüklere sahip olan parkurda şanzıman oranlarının parkura uygun olmaması dezavantajını yaşayan Apaydın, en yakın rakibine 7 saniye farkla yarışı ikinci olarak tamamladı. Ülkü Motorsport’un büyük bir başarı gösterdiği yarışta kalan üç kategorinin birincileri Ülkü Motorsport pilotları olurken parkurun best time’ı da Ümit Ülkü tarafından Porsche 911 GT3 ile gerçekleştirildi.

Engin, derin uçurumların etap güvenliği problemleri yarattığı Ankara Tırmanma parkurunda birinciliği kazandı.

Yarışmacıların Anadolu’da mücadele ettiği Ankara Çankaya Tırmanma Yarışı derin uçurumlara sahip parkuru ile oldukça riskli bulundu ve bu uçurumlardaki güvenlik zafiyetleri takım yöneticileri ile bazı sporcular tarafından antrenman çıkışları öncesinde protesto edildi. Parkurun riskli yapısı yüzünden imza toplanarak yarışın iptal edilmesi görüşü ise kabul görmedi. Engin Apaydın antrenman çıkışları dahil olmak üzere iki çıkışta da en iyi zamanlara imza atarak günü 1. sırada tamamladı. Sezon boyu mücadele ettiği ve benzer bir Citroen Saxo VTS kullanan Burak Başlık ile aralarındaki zaman farkının 0.8 salise olması sezon boyu süren rekabetin derecesini gösteriyordu. Yarış sonunda Ülkü Motorsport pilotları 4 kategorinin 3’ünde birincilik alınca Türkiye Tırmanma Takımlar Şampiyonluğu’da Ülkü Motorsport tarafından garantilenmiş oldu.

Engin, Bolu Kaynaşlı Tırmanma Yarışı’nda Porsche 911 GT3 ve Super 1600 grup araçları geride bırakarak genel klasman 6.’sı oldu.
Engin Apaydın ve Ülkü Motorsport ekibi 2015 Tırmanma Şampiyonası’nın son yarışında finish podyumunda.

Sezonun son yarışı,30 ekibin katılımı ve ilk kez geçilecek parkuru ile Bolu Kaynaşlı’da gerçekleşti. Dipsizgöl Köyü ile Fenerbahçe Topuk Yaylası tesisleri arasında kalan 6.2 kilometrelik parkur her karakteri barındıran teknik yapısı ile hem seyircilerden hem yarışmacılardan tam puan aldı. İlk antrenman çıkışlarında kategorisinde en iyi dereceyi yapan Engin Apaydın, ikinci antrenmanda sağ arka jantta çatlak oluşması sebebiyle düşük bir tempoda servise geldi. Kaygan parkurda tutunma sorunları yaşansa da herhangi bir mekanik problem yaşamayan Apaydın, yarışı iki çıkıştada en yakın rakibi olan Burak Başlık’ın ardından 1 ve 1.5 saniye farkla 2. sırada bitirmesini şu sözlerle özetledi “Yarış esnasında ortalama %17 eğime sahip parkurun aracımızın uzun vites oranları için handikap yarattı. Liderlik mücadelesinden kopmadan ve hatasız olarak yarışı sürdürmeyi başardım. Antrenmanlarda yapılan yanlış lastik seçimini yarışta tekrarlamamış olsakta, parkurun kaygan yapısı yarış boyu en büyük problemimiz oldu. Aracımızın limitleri dahilinde en üst tempoda gitmeye çalışarak genel klasman 6’sı ve kategori 1 ikincisi olarak yarışı tamamladık.”

Engin Apaydın 2015 sezonununda 3 birincilik, 2 ikincilik kazanarak 69 puan toplayarak Türkiye Tırmanma İkincisi olarak noktaladı. İstanbul Tırmanma Yarışın’da ki abandone, muhtemel bir şampiyonluk fırsatının kaçmasına sebep oldu.

Ülkü Motorsport, Türkiye Tırmanma Takımlar Şampiyonası’nda en yakın rakibi Pegasus Racing’in 80 puan önünde Türkiye Tırmanma Takımlar Şampiyonu oldu.

Katıldığı Yarışlar

 • Türkiye Ralli Şampiyonası 2001 26. Yeşil Bursa Rallisi.
 • Türkiye Ralli Şampiyonası 2001 22. Pirelli Rallisi.
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2003 1. Ankara Tırmanma Yarışı.
 • Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası 2005 2. Castrol İstanbul Rallisi.
 • Türkiye Ralli Şampiyonası 2010 1. Eskişehir Rallisi.
 • Türkiye Ralli Şampiyonası 2010 35. Yeşil Bursa Rallisi.
 • Türkiye Ralli Şampiyonası 2011 2. Eskişehir Rallisi.
 • Türkiye Ralli Şampiyonası 2012 3. Eskişehir Rallisi.
 • Türkiye Otokros Şampiyonası 2012 Eskişehir Otokros Yarışı 3. Ayak.
 • Türkiye Otokros Şampiyonası 2012 Eskişehir Otokros Yarışı 4. Ayak.
 • Türkiye Ralli Şampiyonası 2012 Ford Otosan 30. Kocaeli Rallisi
 • Türkiye Otokros Şampiyonası 2012 Bursa Otokros Yarışı 7. Ayak.
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2012 Bursa Gürsu Tırmanma Yarışı.
 • Türkiye Ralli Şampiyonası 2012 37. Yeşil Bursa Rallisi.
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2013 Bursa Gürsu Tırmanma Yarışı.
 • Balkan Ralli Şampiyonası 2013 Eskişehir Battalgazi Rallisi.
 • Türkiye Ralli Şampiyonası 2013 38. Yeşil Bursa Rallisi.
 • Türkiye Otokros Şampiyonası 2013 Orhangazi Otokros Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2014 Bursa Soğukpınar Tırmanma Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2014 İSOK İstanbul Tırmanma Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2014 Aydın Tırmanma Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2014 Eskişehir Sakarılıca Tırmanma Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2014 İzmit Kartepe Tırmanma Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2014 Burdur Akpınar Tırmanma Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2014 Ankara Kazan Tırmanma Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2015 Bursa Powerpan Tırmanma Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2015 İSOK İstanbul Tırmanma Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2015 İzmir Kemalpaşa Tırmanma Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2015 İzmit Kartepe Tırmanma Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2015 Ankara Çankaya Tırmanma Yarışı
 • Türkiye Tırmanma Şampiyonası 2015 Bolu Kaynaşlı Tırmanma Yarışı

Başarıları

# Branş Yarış Sene Derece Otomobil
1 Ralli 22. Pirelli İstanbul Rallisi 2001 Sınıf 3 Üçüncülüğü VW Golf GTi Mk3
2 Tırmanma Ankara Tırmanma Yarışı 2003 Kategori 3 Üçüncülüğü Renault 11 Flash
3 Karting International Redbull King Of The Track 24 Hours Endurance Race 2005 Ege Bölgesi Birincisi Sodi ST32
4 Karting International Redbull King Of The Track 24 Hours Endurance Race 2005 Uluslararası Sınıf Dördüncüsü Sodi ST32
5 Ralli 1. Eskişehir Rallisi 2010 Historic Rally Genel Klasman Birincisi Renault 12 Gordini
6 Ralli 35. Yeşil Bursa Rallisi 2010 Mahalli Genel Klasman İkincisi Lada Samara Gr.A
7 Ralli 2. Eskişehir Rallisi 2011 Mahalli Genel Klasman Birincisi Ford Escort Mexico
8 Otokros Eskişehir Otokros 3. Ayak Yarışı 2012 Kategori 2 Birincisi Fiat Palio 1.6 16V
9 Otokros Eskişehir Otokros 4. Ayak Yarışı 2012 Kategori 2 Üçüncüsü Fiat Palio 1.6 16V
10 Otokros Bursa Otokros 7. Ayak Yarışı 2012 Kategori 1 Dördüncüsü Fiat Palio 1.6 16V
11 Ralli 38. Yeşil Bursa Rallisi 2013 Kategori 1 İkincisi Fiat Palio 1.6 16V
12 Tırmanma Orhangazi Otokros Yarışı 2013 Kategori 1 Birincisi Fiat Palio 1.6 16V
13 Tırmanma Soğukpınar Tırmanma Yarışı 2014 Kategori 1 Birincisi Fiat Palio 1.6 16V
14 Tırmanma İSOK İstanbul Tırmanma Yarışı 2014 Kategori 1 İkincisi Fiat Palio 1.6 16V
15 Tırmanma Eskişehir Sakarılıca Tırmanma Yarışı 2014 Kategori 1 Üçüncüsü Fiat Palio 1.6 16V
16 Tırmanma Burdur Akpınar Tırmanma Yarışı 2014 Kategori 1 Birincisi Citroen Saxo VTS
17 Tırmanma Bursa Powerpan Tırmanma Yarışı 2015 Kategori 1 Birincisi Citroen Saxo VTS
18 Tırmanma İzmir Kemalpaşa Tırmanma Yarışı 2015 Kategori 1 Birincisi Citroen Saxo VTS
19 Tırmanma İzmir Kemalpaşa Tırmanma Yarışı 2015 Mahalli Sınıf Birincisi. Citroen Saxo VTS
20 Tırmanma İzmit Kartepe Tırmanma Yarışı 2015 Kategori 1 İkincisi Citroen Saxo VTS
21 Tırmanma Ankara Çankaya Tırmanma Yarışı 2015 Kategori 1 Birincisi Citroen Saxo VTS
22 Tırmanma Bolu Kaynaşlı Tırmanma Yarışı 2015 Kategori 1 İkincisi Citroen Saxo VTS

Kaynak:Wikipedia