Bursa, eğer Uludağ’a kaymaya gitmiyorsanız, insana “Ne eğlendik” değil de, “Ne yedik ama” dedirten sözde kültür gezilerinden. Sözde dememizin sebebi önemli bir kültür merkezi olmaması değil (haşa!), eninde sonunda her kültür gezisinin eninde sonunda homini gırtlağa dönmesi.  Midemize yenik düştüğümüze bakmayın, aslında Bursa’da insanı bir hafta oyalayacak kadar çok gezilecek yer var.

Bilgi bombardımanının içinden çıkmak zor olur diye size Bursa’da yapılacak en güzel şeylerin hepsini kapsayan ve Rum köyünden, Osmanlı Köyü’ne, iskenderden balığa, hamam sefasından sandal sefasına farklı farklı tellerden çalarak kendini tekrar etmeyen 2 günlük bir program çıkarttık. Bunlar bizim önerilerimiz ama siz zevkinize ve zamanınıza göre programda oynama yapmak istersiniz diye aşağıda Bursa’da gezilecek yerleri A’dan Z’ye anlattık.

BURSA NEREDE?

bursa-harita

Bursa, Marmara Bölgesi’nin güneyinde olan bir il ve Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden bir tanesi. Bursa’nın doğusunda Bilecik, güneyinde Kütahya, batısında Balıkesir ve kuzeyinde de Yalova var.
Bursa’ya gidecekler için birkaç çevre ilden kilometre ve saat bilgilerini verelim istedik:
İstanbul Bursa arası 149 kilometre ve yaklaşık 2 saat 5 dakika,
Yalova Bursa arası 68 kilometre ve yaklaşık 1 saat 5 dakika,
Kocaeli Bursa arası 132 kilometre ve yaklaşık 1 saat 44 dakika,
Bilecik Bursa arası 96 kilometre ve yaklaşık 1 saat 37 dakika,
Balıkesir Bursa arası 153 kilometre ve yaklaşık 2 saat 3 dakika.

2 GÜNLÜK BURSA TURU PROGRAMI

Aşağıda göreceğiniz üzere Bursa’da görülecek ve yenilecek çok şey var, insan neyi ne zaman göreceğini şaşırıyor. Genelde Bursa’yı gezmek için 2 gün ayırıldığını da düşünerek size 2 günlük, kaçırmayın dediğimiz herşeyi kapsayan, midenizi de unutayan bir tur planı çıkardık. Biraz tempolu oldu ama bitirdiğinizde gözünüz arkadan kalmadan, harika geçti hissiyatıyla Bursa’dan ayrılmanızı garanti ediyoruz.

BURSA’DA GEZİLECEK YERLER

bursa-manzarasi

BURSA MERKEZDE GEZİLECEK YERLER

① Osmanlı’nın Beylikten Devlete Geçişine Tanıklık Eden Tarihi Yerleri Gezin 

Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’nun devletten imparatorluğa geçiş dönemindeki başkenti olduğu için sadece Türkler için değil, insanlık tarihi için önemli bir yer olarak görülüyor. Tarihi yapılar Osmangazi ve Yıldırım Mahalleleri’nde kümelendiklerinden, buraları yürüyerek gezebilirsiniz. Ancak kısa bir gezi için Bursa’ya geldiyseniz hepsini gezmek hem yerine en önemli yapıları görmenizi, Bursa’nın vaad ettiği diğer güzellikler için de vakit ayırmanızı öneririz. Aşağıda Bursa’nın Tarihi Yerleri bölümünde buraları detaylıca anlattık, size kolaylık olsun diye öncelikli olarak görmenizi tavsiye ettiğimiz yapıları da  ☆ ile işaretledik.

② Bursa’nın Meşhur İskenderini Mabedinde Tadın!

Madem Osmanlı’nın ikinci başkenti, padişahlar şehri Bursa’dayız, o zaman şu bizim naçizane damaklara padişahlara layık Bursa İskender’ini tattırmadan buradan ayrılmak da olmaz. Biz yola çıkmadan Bursalı Evde Yoklar’a sorduk: Bursa’da en iyi İskender’i nerede yeriz? Gelen cevaplar üzerine en iyisini bulmak için en popüler yerlerin hepsinde yedik – Kendimiz için yediysek namerdiz.  Süper bir iskenderci bulma rehberi çıkardık:

③ İngiliz Kraliçesi’nin Tercihi Kozahan’da Simit & Çay ikilisi Yapın

bursa-kozahanHatırlarsanız 2008’de İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Prens Philip’in Bursa ziyaretinde, Kozahan’ı ziyaret edişi manşetlere çıkmıştı. Kraliçe, Kozahan’dan ipek kumaş alışverişi yapıp öğle yemeği yemişti. Eminiz Kraliçe Bursa’da ne yapılır diye sorarsanız hiç düşünmeden Kozahan der.  Eskiden ipek yolu üzerinden gelen kervanların konaklama yeri olan hanın olayı önce ikinci katında meşhur Bursa ipeğinden şallar ve fularlar satan yan yana sıralanmış dükkanları şöyle hızlıca bir turlamak sonrasında da avlusunda çay-kahve içmek. Hanın güzelliği ve ortamın huzuruna mutlaka tanıklık etmelisiniz. Hep cıvıl cıvıl, yaz kış müthiş bir haraketlilik var. Konum için tıklayın.

④ Türkiye’nin Tek Anadolu Arabaları Müzesi’ni Ziyaret Edin

tofas-anadolu-arabalari-muzesi-bursa

Fotoğraf Kaynak: www.eba.gov.tr

Tam 30 bin metrekarelik bir alana yayılmış eski bir ipek fabrikası Tofaş tarafından restore edilip 2002 yılında Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi haline gelmiş. Yıllar önce beygirli at arabasından başlayıp günümüz modern arabalarına kadar yaşanan teknolojik gelişimin hikayesi anlatılıyor bu müzede. Yıllarca süren bu değişimi, arabaları ve yapıldıkları tarihleri görerek yakından inceleyebiliyorsunuz. Yemyeşil bi alanın içinde olan müzede bir kafe bile var. Girişler ücretsiz ama Pazartesi günleri müze kapalı. Konum için tıklayın.

⑤ Sultanlar Şehrinde Sultanlara Layık Bir Hamam Keyfi Yapın

Bursa, doğal mineralli yeraltı kaynak suları zengini olunca, hamam keyfi de onun yüzyıllardır süregelen olmazsa olmaz ritüellerinden biri olmuş. Her ne kadar şimdilerde bir sürü modern hamam türese de 500-600 yıllık hamamlara gidip eski adetleri yad etmenin zevki bir başka. Dediğimiz gibi Bursa’nın yeraltı kaynak suları değerli olunca zaten aşağı yukarı bütün hamamlar eşit derecede faydalı; ama işin içine atmosferi, dekorasyonu, tarihi katılınca sizden gelen önerilere dayanarak birkaç örnek verebiliriz. Kimisi tarihi hamam kimisi termal / spa oteli hamamı: Çekirge Hamamı, Tarihi Keçeli Kadın Hamamı, Mahkeme Hamamı, Kervansaray Termal Bursa, Gönlüferah Oteli Hamamı. Bursa’lı evde yoklara da önerileri için çok teşekkürler!

⑥ Yakalarsanız UNESCO Manevi Kültürel Miras Listesi’deki Karagöz Gölge Oyunu’nu izleyin

Karagöz Gölge Oyunu, Bursa’dan çıkma öyle özel bir gelenek öyle benzersiz bir kültürel öğe ki 2009’dan beri UNESCO tarafından Dünya Manevi Kültürel Miras Listesi’nde. Baklava, döner gibi, Karagöz ve Hacivat da Yunan & Türk ortak miraslarından. Karagöz-Hacıvat Oyunu’nu izleme fırsatını eskisi gibi sıkça yakalayamasak da Bursa’ya gidince Karagöz Müzesi’ne bir uğramak keyifli bir nostalji yapma yöntemi olabilir. Müze 1997 yılında “Sanat Evi” olarak açılmış ve Karagöz Anıtı’nın hemen karşısında olunca da onun adını almış. İçinde Karagöz-Hacıvat ve kukla galerisi ayrıca tasvir yapım atölyesi var. 2007’de de adı Karagöz Evi’nden Karagöz Müzesi’ne değiştirilmiş.

Karagöz-Hacıvat Oyunu’nu her istediğimizde canlı izleyebilme olanağımız malesef yok. Ancak denk getirmeyi başarabilirseniz 2 yılda bir Kasım-Aralık aylarında yapılan Uluslararası Bursa Karagöz Gölge ve Kukla Oyunları Festivali var. Bu festival 1993’ten beri düzenleniyor ve amacı Karagöz-Hacivat ve Türk Gölge Oyunları efsanelerini yaşatmak ve tanıtmak.

Adres: Çekirge Caddesi no:159 Osmangazi/Bursa Tel: 02242322590 Websitesi:karagozmuzesi.bursa.bel.tr  Konum için tıklayın.

⑦ Soğanlı Botanik Park’ta Pedallayın

bursa_botanik_park

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Bursa Hayvanat Bahçesi’nin tam dibinde koskocaman 400 dönümlük bir alanda Bursa Soğanlı Botanik Parkı var. 1998’de açılmış ve içinde çeşit çeşit bitkiler, çiçekler, ağaçlar, gölet, ördekler, kazlar, ülkelere ait bahçeler var. Biz hayvanat bahçesi mentalitesine karşıyız ama botanik bahçesine hayır demeyiz. Eğer tembellerdenseniz çimlere uzanıp etrafı izleyebilir kafa dinleyebilirsiniz ama tabi ki bizim tavsiyemiz pedallamak! Bu koskoca parkın büyük bir kısmını gezebilmek ve keşfetmek için bizce yine en iyi yol bisiklet kiralamak. Alanda 1.800 metre bisiklet yolu (tamam, kısa ama park güzel olduğu için keyifli olabilir yine de) bisiklet kiralama alanı var (Hasbahçe Bisiklet Evi). Üstelik tandem bisiklet bile var. Şehrin merkezinde böyle yemyeşil bir alan bulmak çoğu şehirde hayal, Bursa’ya giderseniz mutlaka değerlendirin! Ancak bizden minik bir uyarı; botanik park tatil günleri ve haftasonları o kadar kalabalık oluyor ki, huzur vermek yerine huzurunuzu kaçırabilir. Zaman planlamasını yaparken göz önünde mutlaka bulundurun. Konum için tıklayın.

BURSA’NIN TARİHİ YERLERİ

bursa-merkez-rotasi-haritaHaritayı GoogleMaps‘de açmak için tıklayın.

Yukarıdaki haritada aşağıdaki maddelerde bahsettiğimiz, Bursa merkezde temel tarihi yapıların kümelendiği en önemli 2 mahalle olan Osmangazi ve Yıldırım’da birbirine yürüme mesafesindeki noktaları verdik. Siz kendi ilgi alanınıza göre aralarında öncelik sırası yapabilir ve programınızı ona göre şekillendirebilirsiniz. Biz yine de merkezde kısıtlı zamanı olanlar için en önem taşıyan yapıların önüne ☆ koyduk.

① Ulu Cami ☆

Ulu Cami, Bursa denince akla gelen en önemli tarihi yapı. Hatta Evliya Çelebi‘nin deyimiyle “Bursa’nın Ayasofyası!” 1396’yla 1400 yılları arasında yaptırıldığı ve 1. Bayezid’in mimar Ali Neccar’a yaptırdığı biliniyor. Biraz bu gibi tarihi yapılara ilgiliyseniz, Osmanlı’nın ve Selçuklu’nun mimari özelliklerini camiide rahatça görebilirsiniz. Ulu Cami’nin en dikkat çekici ve onu en özel yapan yanlarından biri Kündekâri sanatı ile ceviz ağacından tek bir çivi veya yapıştırıcı dahi kullanılmadan oyularak yapılan, üzerinde Samanyolu Galaksisi işlenmiş minberi. Caminin ortasındaki kubbenin çevrelediği 18 köşeli şadırvanı da ayrıca önemli. Bir diğer en’i de Türkiye’nin namaz kılma alanı en büyük camii olması.  İki minaresiyle, şehrin ortasında yükselen gerçekten görkemli bir yapı. Bursa merkezde tek bir tarihi yapı gezmeye vaktiniz varsa o, artık Bursa’nın simgesi haline gelmiş Ulu Camii olsun deriz biz. Konum için tıklayın.

📍 Yukarıdaki haritada  7 numaralı pinle işaretledik.

② Yeşil Cami ve Yeşil Türbe ☆

bursa-yesil-cami

Fotoğraf Kaynak: www.kulturportali.gov.tr

Yeşil Camii de Bursa’nın olmazsa olmazlarından. Osmanlı mimarisinin günümüzdeki en iyi örneklerinden biri ve aslında asıl olayı çini kaplamaları. Yeşil Cami Bursa’da o kadar sevilen ve dikkat çeken bir eser ki sahip olduğu yeşil rengi sonralarda bulunduğu semtin adı haline gelmiş. 1424 yılında yapımı tamamlanmış yani epey eski bir eser. Cami yerli / yabancı turizm için önemli ama hala ibadethane olma özelliğini kaybetmemiş olması onu ayrıca bir önemli yapıyor. Konum için tıklayın.

Bursa içindeki sembolik eserlerden bir tanesi de Yeşil Türbe. Yeşil Cami’nin hemen 1 sokak arkasında. Yapım emrini 1421 yılında Yıldırım Bayezid’in oğlu Mehmet Çelebi vermiş. Mimarı Hacı İvaz Paşa adında bir mimar. Türbe Bursa’nın her yerinden görünüyor bu yüzden imza eserlerden biri gerçekten. Hala sağlam kalabilmesi ve ziyaret edilebilmesi için sonuncusu 2004’te olmak üzere defalarca onarılmış. Osmanlı mimarisiyle yapılan yapılar arasında tüm duvarı çiniyle kaplı olan tek türbe olduğu söyleniyor. Konum için tıklayın.

📍 Yukarıdaki haritada  13 – 14 numaralı pinlerle işaretledik.

③ Muradiye Külliyesi

Bildiğiniz üzere külliye de İslam mimarisinin simge oluşumlarından biri. Bunun için, merkezde cami ve onun çevresinde hamam, medrese, aşevi, kervansaray, çarşı gibi yapıların yer aldığı zamanının her şeyi içine alan dev kompleks yapıları da diyebiliriz. Muradiye Külliyesi de bulunduğu semte ismini veren yapılardan biri. 2. Murad 1425 yılında Bursa’da yapım emrini vermiş ve bir sene sonra tamamlanmış. İçinde medreseden hamama bir sürü oluşum var. Bu külliyenin Osmanlı dönemindeki padişah veye ailelerinin Bursa’da yaptırdığı son külliye olduğu söyleniyor. Konum için tıklayın.

📍 Yukarıdaki haritada 2 numaralı pinle işaretledik.

④ Emir Sultan Cami ve Külliyesi ☆

Bursa’nın başka bir önemli yapısı Yıldırım İlçesi’nde olan Emir Sultan Camii. Yıldırım Bayezid’in kızı eşi adına yaptırmış. Camiinin yapımı 14 yy. da tamamlanmış ve hala etkin şekilde kullanılıyor. Bu eserde de Osmanlı döneminin en önemli sanatlarından çiniye rastlayabilirsiniz. Eskiden Bursa’daki düğün ve sünnetlerden önce bu Emir Sultan Cami’ye uğranıp dua etme geleneği olsa da günümüzde böyle bir adet kalmamış. Camii yıllar boyunca yıkılıp yeniden yapılma, renovasyon gibi birçok değişime uğrasa da orijinal halinden çok da değişmeden korunabilmiş. Emir Sultan Camii ve Külliye semte de adını vermiş. Konum için tıklayın.
📍 Yukarıdaki haritada 15 numaralı pinle işaretledik.

⑤  Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Aslında Osman Gazi‘nin ilk başkenti olan Söğüt’te öldüğünde babası Ertuğrul Gazi’nin yanına gömülmüş ama Bursa’nın fethi sonrası naaşı da buraya nakledilmiş. Burada ilk başlarda kendisine ait bir türbesi olmamış, önce Bizans’tan kalma Saint Elia Kilisesi’ne (şimdi Gümüşlü Kümbet) daha sonra da oğlu Orhan Gazi ile beraber ayrı bir türbeye gömülmüş. Fakat 7.0 büyüklüğünde 1855 Bursa depreminde türbe yıkılmış. Sultan Abdülaziz de 1863’de Tophane Parkı girişi yakınında, karşılıklı bu iki türbeyi yaptırmış.

📍 Yukarıdaki haritada numaralı pinle işaretledik.

⑥ Hanlar Bölgesi ☆

bursa-hanlar-bolgesi

Fotoğraf Kaynak: www.bursa.bel.tr

Bursa’nın hanları, Osmanlı dönemindeki ticari hayatın en doğrudan kanıtı niteliğinde. İpek Yolu ticaretinde en önemli madde ipek olunca; e ipeğin alası da Bursa’da olunca, Bursa’nın o zamanlar ticaretteki önemi kaçınılmaz bir gerçek haline gelmiş. Ticaret faaliyetleri sırasında yol üzerlerinde yolcuların kalabileceği yapılar olan hanlar, günümüzde konaklamadan daha ziyade esnafın özellikle tekstil ürünleri sattığı yerler haline gelmiş. Bursa’da da bu hanların örnekleri oldukça fazla ve bizce gelmişken hanları ziyaret edip, hem yerel malzemelere, hem de tarihe tanıklık etmiş bu orjinal yapılara bakmalısınız. Koza Han zaten hanların demirbaşı haline gelmiş. Bunun dışında Fidan Han, Geyve Han, Balibey Han ve Emir Han da ziyaret etmeye değer yerler.

📍 Yukarıdaki haritada  8 numaralı pinle işaretledik.

Bursa’da görülmesi gerekenler listemiz epey kabarık farkındayız, ama neyse ki birçoğu birbirine gerçekten çok yakın. Kapalıçarşı da Bursa’nın en merkezi yerlerinden Heykel semtinde. Aynı zamanda çarşılar Bursa’nın tarihi ve kültürel miraslarından olunca alışveriş yapmasanız bile gidip bir kahve / çay içmek, hiç değilse içini şöyle bir dolanmak olmazsa olmazlardan. Kuyumcular başta olmak üzere yemekten elbiseye, ayakkabıdan ev eşyasına envai çeşit ürünlerin olduğu esnaf dükkanları var.

📍 Yukarıdaki haritada 6 numaralı pinle işaretledik.

⑦ Irgandı Köprüsü ☆
bursa-irgandi-koprusu-2

kopruler-kolaj
Irgandı Köprüsü
illa ki kulağınıza çalınmıştır, Bursa’ya gidince görülmesi gerekenlerin başında gelir hep. Yıldırım bölgesindeki bu eski çarşılı köprü, 1442 tarihli. Her ne kadar Büyük Bursa Depremi geçirmiş ve Kurtuluş Savaşı’nda bombalanmış olsa da ayakta kalmayı başarabilmiş. Bu tarihi köprünün asıl olayı köprü üstünde çarşının bulunması. Köprü bildiğiniz köprüden farksız, ama dünyada çarşısı olan sayılı köprülerden olunca ün yapmış tabi. Dünya’da bizdeki Irgandı Köprüsü’ne benzeyen, üzerinde çarşısı olan diğer 3 köprü: Bulgaristan  Lofça’daki Osma Nehri üzerindeki Köprü, İtalya Floransa’daki Ponte Vecchio Köprüsü diğeri de İtalya-  Venedik’teki Rialto Köprüsü.

Yıkılacak kadar kötü hale geldiği sıralarda 2004’te restore edilip tekrar kullanıma açılmış. Gittiğinizde köprü üstündeki dükkanlarda Bursa’lı sanatkarların el emeği göz nuru eserlerine ve işçiliklerine göz atın deriz. Aklınızda olsun köprüdeki dükkanlar Pazartesileri kapalı. Pazar günleri de bazıları kapalı. Irgandı Köprüsü sonrası durağınız da Mahfel’de salep olsun. Yürüyerek sadece 3 dk mesafede. Konum için tıklayın.

📍Yukarıdaki haritada  11 numaralı pinle işaretledik.

Sırasıyla Venedik’teki Rialto Köprüsü, Floransa’daki Ponte Vecchio Köprüsü, Lofça’daki üzerindeki Lofça Köprüsü Fotoğraflar Kaynak: Wikipedia

⑧ Tophane Saat Kulesi

Aslında bu Tophane Parkı’nda bulunan 6 katlı, 65 metre uzunluğundaki saat kulesi, Sultan Abdülaziz döneminden kalma ama 1900’lü yılları göremeden nedeni bilinmeyen bir şekilde yıkılmış. Sonrasında 1904 – 1905 tarihleri arasında yeniden yaptırılarak, I. Abdülhamit’in tahta çıkışı şerefine yeniden hizmete açılmış. Bugün Tophane bölgesi Bursa’nın en turistik yerlerinden. Saat Kulesi de semtin demirbaşı. Aynı park içinde Osman ve Orhan Gazi türbeleri de var.

📍 Yukarıdaki haritada  3 numaralı pinle işaretledik.

⑨ Bursa Kalesi, Hisar (Saltanat) Kapısı ve Şehir Surları

Bursa Kalesi için şehrin ayakta kalan en eski yapılarından olduğunu söyleyebiliriz. Temelleri taa Bursa’nın ilk sakinleri Bithynia Krallığı’ndan kalma. Yapımının M.Ö. 1. yüzyıla kadar gittiği düşünülüyor ama o zamandan bu zamana her bir taşı üzerinde Roma, Bizans ve Osmanlı’nın katman katman izleri var. Yaklaşık 3,5 kilometre uzunluğundaki surlar üzerinde kalenin 5 kapısı ve 14 burcu var. Bu kapılar: Yer Kapı, Zindan Kapı, Hisar Kapı, Pınarbaşı Kapı ve Kaplıca Kapı. Her ne kadar Tophane bölgesindeki Ortapazarı Caddesi üzerinde yer alan ve şehrin ana giriş kapısı niteliğinde olan (Saltanat Kapısı) Hisar Kapı ve surlar 7.0 büyüklüğündeki 1855 Bursa depreminde yıkılmış olsa da restorasyonlar sayesinde bugün hala ziyaret edilebiliyor.

📍 Yukarıdaki haritada 5 numaralı pinle işaretledik.

BURSA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

bursa-haritasi-genel

① Osmanlı Zamanında Bir Köyde Yaşamak Nasıl Olurmuş Cumalıkızık’ta Keşfedin

Cumalıkızık, bizim için açık ara Bursa çevresinde yapılacaklar listesinin başında geliyor. Osmanlı’nın büyüme sürecini ilk elden yaşayan köy, o günden bugüne minimum deformasyonla bugünlere kadar gelebilmiş belki de en ender yer. Tam bir zaman kapsülü. Taş sokakları, tarihi evleri, bozulmamış köy hayatı ile kesinlikle tüm Bursa programlarında olması gereken yerlerden. Özellikle de burada yapılan köy kahvaltısının enerjiyi fulleme açısından 10 kata kadar daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Cumalıkızık hakkında çok daha fazlası için bu yazımızı okuyabilirsiniz: CUMALIKIZIK 

📍Yukarıdaki haritada 11 numaralı pinle işaretledik.

② Mudanya ve Trilye’de Rum Kültürünün İzini Sürün

tirilye-carsisiİkisi de mübadele öncesinde burada yaşayan Rumların mimariden gastronomiye sihirli değneklerininin değdiği küçük ama sevimli yerleşim yerleri. Biri tarihimizin en kilit günlerinden birine sahne olmuş Mudanya Mütareke Evi’nin bulunduğu Mudanya, diğeri de ona 15 dk mesafede, dingin sokakları, tarihi Rum evleri, rakı – balık opsiyonlarıyla Bursa’nın en sevilen kaçamağı Tirilye. Mudanya hakkında daha fazlasını MUDANYA’DA GEZİLECEK YERLER yazımızda, Tirilye hakkında daha fazlasını da  TRİLYE’DE GEZİLECEK YERLER yazımızda bulabilirsiniz.

📍Yukarıdaki haritada  4 – 5 numaralı pinlerle işaretledik.

③ Gölyazı’da Haftasonu Kaçamağı Yapın

golyazi-tekne-turuUluabat Gölü üzerinde, çevresini turlaması 15 dakikanızı alacak kadar minik adacık Bursalıların haftasonları, sabahları kahvaltı keyfi, akşamları da balıkçıların gölden taze tuttukları Turna ve Yayın balığı için şehirden kaçarak kendilerini attıkları Gölyazı. Sessiz, sakin, huzur verici bir balıkçı kasabası. Şirinliği sayesinde fotoğrafçılarının uğrak yerlerinden.
Yukarıdaki haritada 👉  3 numaralı pinle işaretledik.

④ İznik’te Osmanlı’nın İlklerine Tanık Olun

Bursa’ya gelmişken, Bizans ve Anadolu Selçukluları’na başkentlik yapmış, Osmanlı’nın ilk camisi, ilk medresesi ve o zamanın hayır kurumları olan ilk imaretinin inşa edildiği, Osmanlı’nın sanat, ticaret ve kültür merkezi, taşı toprağı tarih, İznik Gölü kıyısında Bursa’nın çinili güzeli İznik’i görmeden dönmek olmaz. İznik hakkındaki efsaneleri, İznik’in hem Hristiyan hem Müslüman dünyası için önemli tarihini ve çok daha fazlasını öğrenmek isteyenleri İZNİK REHBERİ yazımıza alalım. Konum için tıklayın.

📍 Yukarıdaki haritada  14 numaralı pinle işaretledik.

⑤ Teleferikle Uludağ’a Çıkıp Bursa’ya Bir de Bakacak’tan Bakın

Bursa’nın 9 kilometre ile dünyanın en uzun aktarmasız teleferik hattına sahip olduğunu biliyor muydunuz? Biz de burada öğredik ki teleferik neredeyse şehrin modern simgesi olmuş. Türkiye’nin ilk teleferiği olarak 1963 yılında hizmete giren sistem, Uludağ Oteller Bölgesi – Teferrüç semti arasında kara yoluna en alternatif ulaşım sistemi olarak gerçekten hayat kurtarıyor. Toplam 4 durak var. Teferrüç’ten 1231 metre yükseklikteki 2. durak olan Kadıyayla arası 10 dakika sürüyor. Kadıyayla’dan da bir 10 dakikalık daha yolculukla 1634 metre yüksekliğindeki Sarıalan istasyonuna geçiliyor. Burası yazın günübirlik kampa ve pikniğe gelinebilecek güzel bir nokta. Buradan da son istasyon olan 2. Bölge Oteller istasyonuna çıkılıyor. Sarıalan istasyonundan yürüyerek 2,5 kilometre mesafede de Bursa’nın en güzel manzara tepelerinden Bakacak Seyir Terası var. Buraya elbette kendi aracınızla da gelebilirsiniz ama önce teleferikle Sarıalan’a gelip buradan kısa bir yürüyüşle Bakacak’a geçmek daha keyifli. Sonbahar’da Bursa’nın Bakacak’tan görünüşü muhteşem bizden söylemesi! Teferrüç İstasyonu Konum için tıklayın.

📍Yukarıdaki haritada  10 numaralı pinle işaretledik.

⑥ Sukaypark’ta Wakeboard ile Aksiyona Doyun

bursa-sukaypark

Fotoğraf Kaynak: www.sukaypark.com

Zaten Türkiye’de kayak denilince akla ilk gelen yer olan Uludağ varken yazın da kayak yapmaya olanak sağlayan SukayPark gibi bir atılımın da ilk defa Bursa’dan çıkması şaşırtmadı. Yazın Bursa’daysanız Sukay Park kaçmaz. Burası, Bursa merkeze çok yakın, Osmangazi Belediyesi’nce hizmete açılan Türkiye’nin ilk kablolu su kayağı tesisi. Tesisin merkezinde 30 bin metrekare alan üzerine kurulu 1,5 metre derinliğinde yapay bir gölet var. Çevresinde de yeşil alanlar, cafe, spor alanları, eğitim alanı gibi üniteler var. Yazın fiyatlar Haftaiçi 2 saat 30, haftasonu 40 TL (2016). Eğitim ücreti de 20 TL

Adres: Osmangazi Sukayağı Tesisleri Çukurca Tel: 90 224 211 27 07  Web Sitesi: www.sukaypark.com Çalışma Saatleri: Pazartesi -Cumartesi: 09.00 – 20.00  Pazar: 09.00 – 20.00 Konum için tıklayın.

📍Yukarıdaki haritada  6 numaralı pinle işaretledik.

⑦ Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği’nde Geleneksel Köy Kahvaltısı Yapın

saitabat-koyu-kahvaltiBursa’nın Kestel ilçesine bağlı bu dağ köyünde inanılmaz başarılı bir girişim var. Tam bir başarı öyküsü! Saitabat Köyü kadınlarının vizyonu bize şapka çıkarttı. En az erkekler kadar ekonomik yaşamda aktif rol oynayabileceklerinin bilincinde olan 9 kadının emekleriyle 2002’de kurulan Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği lokali, zamanla kahvaltı, iftar menüsü ve yöresel ürünlerin satışından elde edilen gelirlerle en az 150 kişiye hizmet veren 50 kadına istihdam sağlayan bir işletmeye dönüşmüş.

Aslında burada sunulan kahvaltının içeriği daha çok Karadeniz sofrası ağırlıklı ama tepside yok yok. Bursa’ya özel dağ çileği ve ahududu reçellerinden, kahvaltı başlangıçı tarhana çorbasına, Karadeniz’in imza yemeği silor ve kuymakan, gözleme ve cevizli çöreğe, tamamı bu bölgede yetiştirilen ürünlerden buralı kadınların ellerinden çıkma ürünler devasa bir sini içinde sofraya geliyor. Apayrı bir kahvaltı deneyimi. Beğendiğiniz ne varsa ekleme yapılıyor. Hepsi kişi başı 30TL. Eğer 25 kişinin üzerinde bir grupsanız indirim de oluyor. Bir de söylemeden geçmeyelim bu köye sonbahar ayrı bir güzel geliyor  Konum için tıklayın.

📍Yukarıdaki haritada  12 numaralı pinle işaretledik.

⑧ Suuçtu Şelalesi’ne Uğrayın

bursa-suuctu-selalesiBursa çevresinde çesitli şelaleler mevcut ama aralarından en meşhuru Karadere Nehri’ndeki Suuçtu Şelalesi. İsminden de anlayabileceğiniz gibi şelaleden yaklaşık 40 metre yükseklikten uçarcasına düşüyor. Şelale, bir fay hattının çökmesi ile oluşmuş. İnsanlar buraya pikniğe, doğa yürüyüşüne ve kampa geliyor. Rahat rahat tadını çıkarmak için haftaiçi daha uygun. Ayrıca suyun debisinin yüksek ama kalabalıkların en az olduğu Mart – Nisan en ideal zamanları. Tabi sonbahar ayları da doğadaki renklerin coştuğu zamanlar. Görmeden dönmeyin deriz. Konum için tıklayın. Suuçtu Şelalesi yazımız için tıklayın

📍 Yukarıdaki haritada  1 numaralı pinle işaretledik.

⑨ Uludağ Yolunda İnkaya Çınarını Mutlaka Görün

inkaya-cinari-bursa

Fotoğraf Kaynak: www.eba.gov.tr 

İnkaya Çınarı Türkiye’nin anıt ağaçları arasında en meşhurlardan. 35 metre uzunluğunda 3 metre çağında kelimenin tam anlamıyla bir dev. Kendisi 600 yaşında. İnsan böylesine ulu bir canlının yanında bir kez daha kendini ufacık hissediyor. Mutlaka Uludağ yolunda tarihi İnkaya Çınarı’nı atlamayın. Hatta devasa gölgesinde bi çay-kahve molası verin hatta ve hatta meşhur İnkaya meyve tatlısını deneyin. Taze meyveler üzerine bal, kaymak, fındık…Tam bir enerji bombası! Konum için tıklayın.

📍 Yukarıdaki haritada 8 numaralı pinle işaretledik.

⑩ Uludağ’da Kış Tatili Yapın

snowboard-malzemesi-nasilUludağ  tartışılmaz Türkiye’nin en popüler kayak merkezi. Özellikle sömestr ve üniversitelerin ara tatillerinin olduğu dönemler full çekiyor ama buranın tadı pistlerin nispeten boş olduğu off dönemlerde çıkıyor. Bir de bahar aylarında 0 kar varken ve dağda doğa coşmaya başlamışken de Uludağ’ın keyfi bir başka oluyor onu da belirtmeden geçmeyelim. Konum için tıklayın.

📍Yukarıdaki haritada 13 numaralı pinle işaretledik.

BURSA TARİHİ

Bursa Osmanlı İmparatorluğu’nun doğduğu Söğüt’ten sonraki ilk başkenti olunca, haliyle tarihinin tozlu sayfalarında oldukça yer edinmiş bir şehir. Tabi Bursa, Osmanlı döneminden çok uzun zaman öncesinde keşfedilmiş bir yerleşim yeri. Öyle ki civarda yapılan kazılarda M.Ö. 5200 yıllarına ait bir yerleşim yeri bile bulunmuş.

Bursa’da kurulan ilk kent, Bithynia Krallığı tarafından M.Ö. 3 yüzyılda kurulsa da bu tarihten önce de sayısız ülke ve koloniler bölgeye egemen olmuş. Bursa’nın ilk adı da Bithynia Kralı’nın adı olan “Prusa”. Ama bazı yerlerde “Bitanya” olarak da geçiyor. O zamandan Osmanlı dönemine kadar Bursa’nın adı da sahipleri de defalarca değişmiş, hatta uzun bir süre Roma egemenliğinde kalmış.

Osmanlı’nın Bursa’ya hakimiyet hikayesi de Anadolu Beylikleri’nden Osmanlı Beyliği’nin zamanla güçlenip çevre toprakları alma isteğiyle başlamış. 1307’de Osman Bey Bursa’yı kuşatsa da Bursa’nın tam anlamıyla Osmanlı’ya ait oluş süreci oğlu Orhan Bey’in 1326’daki kuşatmasıyla başlamış. 1363 yılından sonra belki Bursa yönetimin başı olma özelliğini kaybediyor, hatta kısa bir süreliğine de olsa Yunanlarca işgal ediliyor ama her şeye rağmen tarihsel önemini günümüze kadar korumayı başarıyor.

Şimdi ise burası  yerli-yabancı birçok turistin görmeye can attığı, nostaljik bir sultanlar şehri. Osmanlı’nın Bursa’daki izleri o zamanlardan günümüze Bursa’yı tarihseverlerin keşif noktası yapıyor. Bu dönem boyunca inşa edilen medreseler, hamamlar, hanlar, camiler gibi sayısız eser hem Osmanlı tarihine ışık tutma hem de dönemin atmosferine tanıklık edebilme imkanı sunması açısından çok önemli bir kültürel mirası oluşturuyor. Zaten sırf bu özellikleri bile onu UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne sokacak kıymette.

BURSA OTELLERİ & PANSİYONLARI

Bursa’da oteller daha çok merkez ve Uludağ Oteller Bölgesi’nde toplanmış durumda. Uludağ’daki otellerin fiyatları kış döneminde alıp başını gittiğinden onlar için sabit bir fiyat aralığı vermek doğru olmayacağından listeye almadık. Genel olarak Bursa’da her bütçeye göre konaklama seçenekleri var. Aşağıda her bütçe için booking.com’da öne çıkan ve bizim özellikle tavsiye etmek istediğimiz otelleri verdik.

Favorimiz: Aloft Bursa Hotel

Aloft fiyat -performans göz önünde bulundurulduğunda müthiş bir otel. Ritz-Carlton, Sheraton, Marriott, Le Méridien, W Hotels gibi ünlü markaların içinde olduğu Marriott International grubu, bütçeye uygun, yüksek kalite otelcilik sunmak için Aloft zincirini kurmuş. Türkiye’de malesef tek bir yerde varlar. Yeni, genç ve dinamik bir anlayışları var. Zaten biz de Evde Yoklar buluşmamızı burada yaptık. Çok tavsiye ederiz. Kahvaltı dahil. Detaylı bilgi & rezervasyo

Kitapevi Otel

Bursa’nın en nostaljik mahallelerinden Tophane’de, çok başarılı bir şekilde restore edilmiş bir Osmanlı konağının butik otele dönüştürülmüş hali. Harika bir bahçesi var. Konaklamasanız bile bahçesinde bir kahve molası vermek isteyebilirsiniz. Kahvaltı dahil. Fiyatlar gecelik 270-350 TL arasında. Detaylı bilgi & rezervasyon

Gönlüferah Thermal Hotel

Gönlüferah da bir o kadar güzel bir otel. Özellikle açık büfe kahvaltısı ve spa bölümü çok başarılı. Detaylı bilgi & rezervasyon 

Huzur Thermal & Spa Hotel

Bursa’daki uygun fiyatlı otel seçeneklerinden biri. Kahvaltı dahil. Wifi de var. Detaylı bilgi & rezervasyon 

Diğer Bursa Otelleri ve Pansiyonları

Bursa içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

BURSA’DA YEME – İÇME

bursa-pideli-kofteBursa’ya geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken imza tatlar arasında başı merkezde İskender, Tahanlı (Tahinli Pide), Pideli Köfte, Cantık, İnegöl Köfte, kestane kebap ve kestane şekeri, Uluabat veya İznik Gölü’nden taze çıkma Yayın Balığı, mandıradan çıkma taze Mihaliç Peyniri, Kemalpaşa Tatlısı, Cumalıkızık’ta veya Saitabat Köyü’nde şöyle gözlemeli, cevizli lokumlu, ahududu reçelli serpme köy kahvaltısı çekiyor.

BURSA’YA NASIL GİDİLİR

İstanbul – Bursa Feribot & Deniz Otobüsü : BUDO & İDO

İstanbul’dan Mudanya’ya geçip, Mudanya’dan da Bursa merkeze kolayca geçebilirsiniz. Mudanya – Bursa merkez arası şahsi aracınızla sadece 29 kilometre ve ortalama 40 dakika bir mesafe. Şahsi aracınız yoksa da Mudanya’dan Bursa şehir merkezine F/3 numaralı otobüslerle geçebilirsiniz.

BUDO – Deniz Otobüsü
İstanbul’dan Bursa’ya arabasız en kolay ulaşımı BUDO seferleri ile yapabilirsiniz. Yolculuk 1 saat 50 dakika sürüyor. Kabataş veya Büyükçekmece’den sadece yolcular için (Araçlar için yok) yapılan günlük seferler var. BUDO Detaylı bilgi ve sefer saatleri için tıklayın

İDO – Deniz Otobüsü
İstanbul – Mudanya arasında İDO’nun Beşiktaş-Kadıköy-Yenikapı-Bursa deniz otobüsü hattı var. Yolculuk yaklaşık 95 dakika sürüyor ve günde ortalama karşılıklı iki sefer var. Deniz otobüslerinin sadece yolcular için olduğunu hatırlatmakta fayda var. İDO sefer saatleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

İDO – Hızlı Feribot (Yenikapı – Mudanya Hızlı Feribot) 
İstanbul’dan Bursa’ya arabanızla gelecekseniz de Mudanya’ya hızlı feribot seçeneği var. İDO feribot sefer saatleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Arabayla İstanbul Bursa

İzmit Körfezi’ne yapılan Osman Gazi Köprüsü’nü kullanmak isterseniz sadece 2 saat sürüyor. Ancak geçiş ücretleri malum. Körfezi dolanmaya kalkarsanız Bursa’ya en iyi ihtimalle 3 saate varırsınız.

Havayoluyla

Bursa Yenişehir Havalimanı’na çevre illerden Anadolu Jet’in tarifeli seferleri var. Bu iller Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Muş ve Trabzon.

Kaynak:http://www.bizevdeyokuz.com/bursada-gezilecek-yerler/