Yalnızca Bursa’da yaşayanların bildiği, yaşadığı, gördüğü; diğer insanların ise kimi zaman şaşırarak baktığı 13 durum:

1) Cantık

1) Cantık

Hamuru mayalı, malzemesi bol bir pide çeşididir. Orjinali Tatar mutfağında yapılan bir çeşit börektir. Fakat Bursa’da ağzı açık olarak pide şeklinde yapılır. Adını Bursalılar ve Bursa’da yemiş olanlar hariç neredeyse kimse bilmez. Karnınız acıktığında 2 tane Cantık ile çok rahat doyabilirsiniz.

2) Cilli

2) Cilli

Misket ya da bilye adıyla bilinen çocukluğumuzun oyuncağına Bursa’da cilli denir. Misket ve bilye de kullanılır fakat cilli olarak bilinir.

3) Atatürk Heykeli

3) Atatürk Heykeli

Bursa’nın merkezi sayılan Atatürk Caddesi’nde bulunan heykeldir. Her Bursalıya ya da Bursa’ya ziyarete gelmiş kişilere sorulan “Atın hangi ayağı havada?” sorusunun kahramanıdır.

4) Heykel’e çıkmak

4) Heykel'e çıkmak

Akla ilk gelen heykele tırmanıp üzerine çıkmak olsa da aslında söylenen Atatürk Caddesi’ne yani Heykel’e gitmektir. Atatürk Caddesi yerine Heykel daha çok kullanılır. Bursa’da Heykel’e gidilmez, Heykel’e çıkılır 🙂

5) Garip semt isimleri

5) Garip semt isimleri

Anlamını bilemeyeceğiniz veya kulağa çok garip gelen semt isimleri mevcut. Doburca, Kükürtlü, Kız Yakup, Arabayatağı, Şehreküstü, Kestel, Maksem, Namazgah vs.

6) İskender’in hasını yemek

6) İskender'in hasını yemek

Sıradan bi’ İskender muhabbeti değil bu elbet. İskender’in hasını yemek var bir de et döner yemek var. İskender gerçek etten yapılır ve Uludağ’da kekiklerle beslenen hayvan etlerinden üretilir. Bursa dışındaki yerlerde ise ağırlıklı olarak kıymadan et döner servis edilir.

7) Tarihle kucaklaşmak

7) Tarihle kucaklaşmak

Bursa Osmanlı’ya başkentlik yapmasından dolayı tarih dolu bir şehir. Bursa’da adım başı tarihi bir yer veya bina görmeniz mümkün. Hatta bazıları o kadar mahalle arasında kalmıştır ki, şehrin başka semtlerinde oturan halk varlığını bile bilmemektedir. Hanlar bölgesi ise eski işleyişinde olmasa da gerek dinlence alanı olarak gerek ipek ticareti olarak hala yaşamaktadır.

8) Tavuk ve Tatlı almak

8) Tavuk ve Tatlı almak

Bursa’nın en sevdiğim ve eğlendiğim geleneğidir. Kına cuma akşamı, düğün pazar günü yapılırsa enfes olur. Kına bitince herkes gelin ve damat evine dağılır. Kız tarafı darbuka çalıp oynayarak damat evine gelir. Gelinin 1 arkadaşı gelin, 1 arkadaşı kabadayı damat, 1 arkadaşı da çingene kadın olur. Gelinin kardeşi/kuzenleri gelini uygun bir yere saklarlar. Damat gelini bulana kadar damat evi önünde kız tarafı oynar. Damat gelini bulamazsa saklayan kişiye bahşiş verip gelini getirtir. Gelinin kız arkadaşları kaynanayı oynatır, ondan sigara, çerez, kola ve hazırlanan tepsi içinde kızarmış tavuk ile pilavı isterler. Daha sonra damat tarafı gelinin evine gelir aynı şekilde. Bu sefer gelinin annesi ve babası oynatılır, damadın arkadaşları/sağdıçları sigara, kullanıyorsalar alkol ve hazırlanan tatlı tepsilerini isterler. Gece 2-3’e kadar sürer bu eğlence. Ardından gelin ve arkadaşları kız evinde son kez bekar kızlar olarak sabahlarlar.

9) Zafer Plaza

9) Zafer Plaza

Bursa’ya ilk kez gelen birisinin piramit avm olarak bildiği ve görünce bi’ hayli şaşırıp yadırgadığı en eski alışveriş merkezlerinden biridir. “Bizim bi’ bu kadar da yerin altında var” repliği tam Zafer Plaza’lık 🙂 Zira yer altında 4 katı var ve alt/üst tarafında bulunan 2 bina ile yer altından bağlanıyor. Gayet büyüktür.

10) Bağdat Hurma Tatlısı

10) Bağdat Hurma Tatlısı

İsmi sizi yanıltmasın, Bağdat’a özgü ve hurmadan yapılan bir tatlı değil. Osmanlı’nın ve lezzetlerinin beşiği olan Bursa’ya özgü bir başka şerbetli tatlı. Bursa harici başka yerde üretilemez, patenti Bursalı sahibine ait. Uluyol’da üretim yerleri. Çok lezzetlidir. Sokaklarda el arabalarıyla satışı da yapılır. Hindistan cevizi ve şerbetiyle ağzınıza layık…

11) Bursa kızları

11) Bursa kızları

İzmir kızları güzel deyip övünseler de aslında Bursa kızı gerçeği de vardır. Gerçi ailelerinden dolayı tam Bursalı değil de göçmendirler. Sarı saçlı renkli gözlüsü çoktur. Güzel olabilirler ama aptallıkları pek görülmemiştir. Aksine asidirler ve korkulabilir…

12) Sokaklardaki çeşmeler

12) Sokaklardaki çeşmeler

Bursa’da her sokakta olmasa da birçok yerde buz gibi su akan çeşme görebilirsiniz. Korkmadan, rahatça su içebilirsiniz. Çarşının her yerinde var neredeyse. En ilginç olanı ise adını çeşmesinden alan Çeşmeli Otel’in çeşmesidir. Çocukken az içmedik suyunu 🙂

13) Baba

13) Baba

Başlık çok garip gelecektir ama evet, baba diye bir şey var. Dönel kavşak olarak bilinen bu yol yapısına Bursa’da baba denir. Ada olarak da bilinir ama baba gerçek adıdır Bursa’da. Minibüse ya da dolmuşa binersiniz “babadan dönünce bırakır mısın?” lafını çok rahat duyarsınız.

Bonus: Tahinli Pide

Bonus: Tahinli Pide

Tahinli Pide’yi eklemeyi unutmuştum, ayıp olurdu kendime kızardım 🙂 Cantık ile görünüşü aynı fakat tam zıttı. Tahini bol ve Bursalıların pazar sabahı kahvaltı sofralarından eksik olmayan lezzet. Evlerde de kolayca yapılır, misafirlere ikram edilir :)Not: İmlasıyla adı Tahinli Pide olmasına rağmen Bursa’da “Tahanlı Pide” olarak da telaffuz edilir.
 

Kaynak:https://onedio.com/haber/yalnizca-bursalilarin-bildigi-ve-yasadigi-13-sey-461376