Dr. Kadir Koçdemir (d. 1 Ekim 1964, Orhaneli Türkiye), Türk bürokrat ve siyasetçi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 1985’te bitirdi. Federal Almanya’da lisan eğitimini müteakip idare sistemi hakkında uygulamalı staj yaptı. Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Avrupa Birliği ve İdare Hukuku ve İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İdari Yapı Kalkınma İlişkileri konusunda yüksek lisans öğrenimi gördü. Kamu Diplomasisi Kursu ve Milli Güvenlik Akademisini bitirdi. Hacettepe ÜniversitesindeModern Milli Devlet ve Küreselleşme konulu teziyle doktora derecesi aldı. Azerbaycan İlimler Merkezi’nce fahri doktora unvanı verildi.

Mülki idare amirliği mesleğine Ağrı Kaymakam Adayı olarak başladı. Şebinkarahisar, Eskipazar, Kulp, Afşin kaymakamlıkları, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ile Burdur, Elazığ ve Eskişehir illerinde valilik yaptı.

2014 Türkiye yerel seçimleri’nde MHP’den Bursa büyükşehir belediye başkan adayı oldu. TBMM XXV. ve XXVI. Dönem Bursa milletvekilidir. Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesidir.

İyi düzeyde Almanca ve orta düzeyde İngilizce bilmektedir. Telif, çeviri kitap ve makaleleri vardır. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Kaynak:Wikipedia