Burak Satıbol, (d. 25 Mayıs 1979, Bursa), Türk oyuncu.

İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamlayan tiyatrocu, 1998 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’’ne girdi.

Tiyatro kariyeri

Tiyatroya genç yaşta başlayan Burak, 1993 yılında daha 14 yaşındayken Yaratıcı Drama Derneği Seminerlerine katılarak tiyatroyla tanıştı. 16 yaşında Bursa Devlet Tiyatrosu kurslarına katılarak tiyatro ile ilgili önemli bilgiler edindi. 1998 yılında Cumhuriyete Selam adlı ilk oyununda oynadı. 1999 yılında Oyunbazlar Tiyatro Topluluğunun kuruluşunda görev alan oyuncu, bu tarihten itibaren birçok oyunda görev alarak başarılı performanslar sergiledi. 2001 yılında ise DTCF Tiyatro Bölümü’nde beraber okuduğu arkadaşlarıyla Mahşer-i Cümbüş adlı tiyatro topluluğunu kurdu. Bu topluluk önce Ankara’da faaliyet gösterdi. Daha sonra grup İstanbul’a taşındı. Bu grupla beraber oyuncu, Türkiye’yi dolaşarak Tiyatro Sporu nu Türkiye’ye tanıttı. Oyuncu, şu anda da grupla beraber oyunlarına devam etmektedir.

Televizyon kariyeri

Oyuncu televizyonda da başarılı işlere imza atmaktadır. Birçok reklam filminde rol alan Burak, 2004 yılında Star’da yayınlanan 24 Saat adlı dizi ile oyunculuk kariyerine başladı. 2005 yılında Mahşer-i Cümbüş’te beraber görev aldığı Dilek Çelebi ile beraber tv8’de Zoka isimli şaka programı ile izleyenlerin beğenisini kazandı. Mahşer-i Cümbüş’ü ekrana da taşıyan Burak Satıbol Fox Tv ‘de yayınlanan Anında Görüntü Show isimli programla ekranda olmuştur. Ayrıca 2004 yılında Mahşer-i Cümbüş’ten arkadaşı Ayhan Taş ile beraber Yaşam Radyo’da Dubara isimli radyo programını hazırlayıp sundu.TRT1 de yayınlanan Halil İbrahim sofrası isimli dizide Münir karakterini başarıyla canlandırmmıştır. 2012’de de Star Tv’de İşler Güçler adlı dizide rol almıştır.Burak 2013 yılında Düğün Dernek adlı filmde beyaz eşya satıcısını canlandırmıştır.

Yönetmenlik kariyeri

Burak Satıbol, birçok tiyatro oyununda oyuncu-yönetmen olarak çalışmıştır. Şu anda da mahşer-i cümbüş’ün hem oyuncusu, hem genel sanat yönetmeni olarak görev yapmaktadır.

Rol aldığı oyunlar

  • 1998 DTCF Tiyatro Bölümü’nde Prof.Dr.Nurhan Karadağ’ın yönettiği Cumhuriyete Selam
  • 1999 Oyunbazlar Tiyatro Topluluğu ile Yetiş İbiş Yetiş
  • 1999 Burak Tamdoğan’ın yönettiği Berthold Brecht’in Demir’in Fiyatı Nedir?
  • 2000 Borges’in öykülerinden uyarlanan Bayan Ana’nın Gemileri
  • 2001 Oyunbazlar Tiyatro Topluluğu ile Bahçıvan
  • 2001 İzmit 4.Uluslararası Tiyatro Fesivali’ne Genç Yazarlar Yönetmenler Projesi dahilinde kendi yazdığı,İkinci Bir Emre Kadar Sokağa Çıkmak Yasaktır adlı oyunla katıldı,aynı oyunda yönetmen olarak çalıştı.

Oyuncu ve yönetmen olarak çalıştığı oyunlar

  • 2001 DTCF Tiyatro Bölümü’nde Güngör Dilmen’in Ayak Parmakları isimli oyunundan yola çıkarak yazdığı oyunu yönetti.
  • 2002 Ferhan Şensoy’un Haldun Taner Kabare adlı oyununda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.
  • 2003 Vaclav Havel’in Görüşme adlı oyununda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.
  • 2003 Dr.Kadir Çevik’in sahnelediği Brecht’in Kafkas Tebeşir Dairesi isimli oyununda yönetmen olarak görev aldı.

Kaynak:Wikipedia