Erdoğan Bilenser (d. 1952, Keles, Bursa), İş adamı, siyasetçi, Spor yöneticisi. Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve Bursaspor Kulübü’nün 19. başkanıdır.

Hayatı

1952 Yılında Bursa’nın Keles ilçesinde doğmuştur. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Bursa Hakimiyet gazetesinde iş hayatına başlayan Bilenser, 1976 yılında Barışçı Ajansı kurmuştur. Burada verdiği hizmetlerden dolayı 1985 yılında Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin “Başarılı Reklamcı” ödülünü kazandı.

1988 yılında matbaacılık ve ambalaj sanayii konusunda faaliyet gösteren Rota Ofset’i, ardından Bursa’nın ve Türkiye’nin ilk yerel radyoları arasında olan 92.6 Radyoaktif ve 91.7 Uludağ FM’i faaliyete geçirdi. Bu girişimi hediyelik eşya ve açık hava reklamları konusunda faaliyet gösteren iki şirket izledi. Daha sonra sektördeki gelişmeye paralel olarak yabancı şirketlerle ortaklık kurdu.

1998 yılında BUTİVAK (Bursa Ticaret Lisesi Güçlendirme Eğitim ve Kültür Vakfı) tarafından verilen “Yılın Başarılı İş Adamı Ödülü”nü aldı. BUSİAD (Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği), Bursa Rotary Kulübü, BUTTİM (Bursa Uluslararası Tekstil Ticaret Merkezi), BOSYÖD (Bursa Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Destekleme Derneği), BİMED (Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunlar Derneği), AISEC Yüksek Danışmanlar Kurulu, Uludağ Kalite Derneği ile Bursa Uluslararası Lale Festivali Organizasyon Komitesi’nde aktif görevler aldı.

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan Yerel Seçimler sonucunda Demokratik Sol Parti’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. 1999 yılında yapılan Genel Kurul’da Bursaspor Başkanlığına seçildi.

2000 yılında Avrupa Birliği Tarihi Kentler Birliği’ne Türkiye’nin üyeliğini sağladı ve 2001 yılında merkezi Ankara’da bulunan Siyaset Dergisi tarafından Yılın En Başarılı Belediye Başkanı seçildi.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak:Wikipedia