Ahu Arslan Yıldız, (d. 1980 Bursa) çalışmalarına İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’de yardımcı doçent olarak devam eden kimyager ve biyomühendis.

Hayatı

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi, Kimya bölümünde tamamlayan Ahu Arslan, daha sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştır. ODTÜ’deki eğitimini tamamladıktan sonra Max-Planck Polimer Enstitüsü ve Johannes Gutenberg Üniversitesi’nde doktora eğitimi almaya başladı. 2010 yılında doktorasını tamamlayarak Singapur’a giden Ahu Arslan, buradan da Okan Üniversitesi’ne geçerek genetik ve biyomühendislik bölümünde yardımcı doçent olarak göreve başlamıştır. Okan Üniversitesi’ndeki çalışmalarına devam ettiği sürede Stanford Üniversitesi “Kanser Araştırmaları Merkezi”, radyoloji bölümünde çalışmalara başlamıştır.

Ahu Arslan Yıldız, 2015 yılından itibaren, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü biyomühendislik bölümünde görev yapmaktadır.

Çalışmaları

Ahu Arslan Yıldız, özellikle yapay hücre zarları ve hücre reseptörleri üzerine çalışmalar yapmaktadır. Yıldız’ın, yapay hücre zarı ve ilaç taramasıyla ilgili yaptığı çalışmaları çeşitli kurumlarca ödül ve burslara layık görülmüştür.

Ödül ve başarıları

  • 2014 – L’Oréal-UNESCO Bilim Kadınları Ödülü
  • MIT Technology Rewiews – MIT “Innovators Under 35” ödülü

Kaynak:Wikipedia