Ayten Uğuralp, (d. 26 Şubat 1931 Bursa – ö. 25 Temmuz 2010 Bursa), Türk şair ve diş hekimi.

Ayten Uğuralp, Çapa Kız Muallim Mektebi’nin ilk mezunlarından Hatice Uğuralp ve başöğretmen Erturan Uğuralp’in kızı olarak Bursa’da dünyaya geldi. Anne ve babasının görev yaptığı Çekirge İlkokulu’nun ardından Bursa Kız Lisesi’nde orta öğrenimine başladı. Parasız yatılı sınavını kazanıp birincilikle bitirdiği Çamlıca Kız Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1955 yılında mezun oldu.

Üniversite yıllarında Nevzat Atlığ şefliğindeki üniversite korosunda ‘koro başkanı’ olarak yer aldı. Avni Dilligil yönetimindeki gençlik tiyatrosu çalışmalarının yanı sıra, dönemin edebiyat matineleri sanatsal eğilimlerini perçinledi.

Üniversite tiyatrosunda tanışıp evlendiği eşi Sabahattin Demirağ ile ihtisas yapmak için gittiği Almanya’dan 1964 yılında oğlu Ertuğrul Demirağ ve kızı gazeteci, yazar Banu Demirağ’la birlikte yurda dönüp Bursa’da serbest diş hekimi olarak çalıştı.

İlk şiir kitabı Eskici’yi (1985) Umut Peşrevi (1994) izledi.

1991 yılında Ali Şenozan tarafından muhayyerkürdi makamında bestelenen güfte formundaki şiirlerinden ‘Hasreti Yıllara Sor’, Milliyet Gazetesi’nce geleneksel olarak düzenlenen ‘Yılın En Sevilen 10 Eseri Yarışması’nda ödüle değer bulundu. Bursa’da kurulmuş birçok koroda korist, solist, sunucu olarak yer alan ve TRT repertuarında bestelenmiş şiirleri bulunan Uğuralp, okuyarak, yazarak ve sanatla doldurduğu yaşamının son altı yılını Alzheimer hastası olarak geçirip 25 Temmuz 2010’da, Bursa’da vefat etti.

Kaynak:Wikipedia