Ali Sedat Özden (d. 30 Ağustos 1953, Bursa), eski Türk millî futbolcu, Teknik Direktör. Bursaspor’nun efsane olmuş futbolcusu.

Futbolculuk kariyeri

Kulüp takımları kariyeri

Futbola Bursaspor Genç Takımı’nda başlayan Sedat Özden, daha sonra Sölöz Gençlerbirliği ve Bursa Gençlerbirliği’nde oynadı. 1973’te Bursaspor’a geçti ve Bursaspor için ilk resmî maçını, 17 Mart 1974’te Samsunspor’a karşı oynadı. Takımda iki adaşının (Sedat Habeş ve Sedat Özbağ) olmasından dolayı ve o zamanlar futbolcuları soyadlariyla anılmadığından adaşlarından ayırt edebilmek için Sedat 3 lakabıyla anılmaya başladı.

İstanbul takımlarından defalarca transfer teklifi almasına rağmen yeşil-beyazlı formayı üstünden hiç çıkarmadı. 1985-86 sezonunda Bursaspor ile Türkiye KupasıŞampiyonluğu yaşadı. Bursaspor’la özdeşleşen efsane kaptan 1986 yazında futbolu bıraktı.

Sedat Özden, tüm futbolculuk kariyerini doğduğu ve yetiştiği kentin takımında geçiren nadir oyunculardan biri olarak Türk futbol tarihine geçmiştir.

Millî takım kariyeri

36 kez millî takımlara çağrılan Sedat Özden, 1 kez Türkiye U-21, 34 kez de Türkiye A Millî takım forması olmak üzere toplam 35 kez millî formayı giymiştir ve bu müsabakalarda 7 gol kaydetmiştir. İlk kez 23 Mart 1977 tarihinde A Millî takım formasını Romanya ile oynanan Balkan Kupası müsabakasında giydi Daha sonraları, A Millî takım’ın değismez oyuncusu oldu ve bununla beraber 3 müsabakada A Millî takım’ın kaptanlığını üstlendi. 16 Ekim 1985 tarihindeki oynanan İngiltere-Türkiye 1986 FIFA Dünya Kupası Elemeleri maçında efsanevi Wembley Stadyumu’na çıkan Türkiye A Millî takımın kaptanlığını yaptı.

Teknik direktörlük kariyeri

Sedat Özden 1986-87 Türkiye 1. Futbol Ligi sezonu’nun 11. haftasinda teknik direktör Toma Kaleperoviç ile yollarını ayıran Bursaspor’u geçiçi olarak beş haftalığına çalıştırmıştır.

Kaynak:Wikipedia