Celal Sönmez (d. 1953,Bursa) Türk İşadamı, Sanayici, Girişimci ve Medya Patronu.

Hayatı

1953 İnegöl doğumludur. İlkokulu İnegöl’de, Liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde okudu.1977’de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Askerlik hizmetini yaptıktan sonra Babası Ali Osman Sönmez’e ait Sönmez Holding Endüstri kuruluşlarında çalışmaya başladı. Holdinge bağlı çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu başkan ve başkanvekili olarak görev aldı. Babası Ali Osman Sönmez’in ardından Sönmez Holding yönetim kurulu başkanlığını üstlendi.

Bursa‘da yayın yapan ve bünyesinde ASTV, RadyoS, Bursa Hakimiyet, Yaşayan Bursa, Bursa Haber Ajansı gibi önemli medya kuruluşlarını bulunduran Sönmez Medya Grubunun yönetim kurulu başkanıdır.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası

İlk kez 1984 yılında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliğine seçilen, BUSİAD Yüksek Danışma Kurulu ve Uludağ İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyeliklerinde de bulunan Sönmez,1995-2013 yıllarında BTSO Yönetim Kurulu başkanlığını yürütmüştür.

Özel Hayatı

Celal Sönmez şu anda bünyesinde 9 farklı sektörde, 28 şirket ile faaliyet gösteren Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor. Evli ve 3 çocuk babası olan Celal Sönmez İngilizce biliyor.

Kaynak:Wikipedia